BHUTAN– Królestwo Grzmiącego Smoka (12 dni) lub z przedłużeniem w Indiach (17 dni)
Paro, Thimphu, Tango, Cheri, Punakha, Dolina Phobjikha, Trongsa, doliny Bumthang, Tygrysie Gniazdo
PROGRAM:
1 dzień 03.10.2024 Wylot z Warszawy
Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do Delhi o godzinie 15:50 (lot LO071).
2 dzień 04.10.2024 Delhi / Paro / Thimphu
Przylot do Delhi o godzinie 02:55 w nocy. Transfer do hotelu. Czas na odpoczynek. Śniadanie w hotelu. Następnie powrót na lotnisko i przelot do Paro (12:30-15:20), miasta w zachodnim Bhutanie, jedynego miejsca posiadającego międzynarodowy port lotniczy. Przejazd do Thimphu, stolicy Bhutanu (54 km, ok. 1,5 godz.), niezwykłego miasta, gdzie najdobitniej widać, jak pozostające przez dekady w zamknięciu państwo otwiera się na świat. Po drodze krótki przystanek na zwiedzanie niewielkiej świątyni Tachog Lhakang, powstałej w XIV w. według wskazówek Thangtonga Gyalpo, budowniczego i słynnego twórcy żelaznych wiszących mostów, rozsianych po całym Bhutanie. Pierwsze kroki po przyjeździe do Thimphu skierujemy na pobliskie wzgórze, aby spojrzeć w oczy mierzącemu ponad 50 metrów posągowi Buddy Dordenmy. Popołudniowa wizyta przy stupie poświęconej III królowi Bhutanu, przez cały dzień tętniącej życiem. To miejsce, gdzie o poranku młodzi przychodzą pomodlić się o dobry dzień, a starsi mieszkańcy spędzają czasem cały dzień na pogaduszkach i plotkach. Popołudniem, choć już bardziej pod wieczór udamy się również do Fortu Pomyślnej Religii – Tashichhodzong – twierdzy, której historia sięga XIII w. Twierdzę obejrzymy dopiero po zamknięciu biur i urzędów, ponieważ na co dzień jest ona siedzibą rządu i króla. Nocleg w Thimphu.
3 dzień 05.10.2024 Thimphu / Tango lub Cheri
Zwiedzanie stolicy Bhutanu oraz jej okolic. Zajrzymy m.in. do Centrum Trzynastu Sztuk i Rękodzieła (Zorig Chusun), gdzie od lat młodzi adepci szkolą się w trudnej sztuce rzeźbienia, haftu i tradycyjnego malarstwa. Przejazd przez dolinę Kabesa do klasztoru Tango lub Cheri (w zależności od kondycji uczestników). Klasztor Cheri został zbudowany w 1619 r. i był miejscem powstania pierwszej wspólnoty zakonnej w Bhutanie. Klasztor Tango posiada charakterystyczne zakrzywione mury oraz wspaniałą wieżę. Klasztory położone są na wzgórzach, po obu stronach strumienia a dojście do każdego z nich zajmuje ok. 1 godz. Trasa prowadzi dość stromymi leśnymi ścieżkami. Lunch w formie pikniku. Powrót do Thimphu. Wizyta w Thimphu nie byłaby kompletna bez wizyty na Poczcie Głównej, gdzie nabyć można unikalne trójwymiarowe znaczki bhutańskie a jako atrakcję wysłać do domu kartkę pocztową ze znaczkiem ze swoim wizerunkiem. Tak, w Bhutanie to możliwe! Wieczór spędzić można przy szklaneczce słynnej bhutańskiej whisky lub w jednym z klubów, gdzie króluje indyjski pop i uwspółcześnione wersje bhutańskich tradycyjnych przebojów. Nocleg w Thimphu.
4 dzień 06.10.2024 Thimphu / Paro / Bumthang
Przejazd na lotnisko w Paro i przelot do Bumthangu (godzina 13:40 – 14:15). Bumthang obejmuje cztery doliny – Chumey, Choekhor, Tang i Ura, znajdujące się na wysokości od 2600 do 4000 m n.p.m. i obfitujące w ważne świątynie i klasztory. Zobaczymy dziś najważniejsze z nich: Kurjey Lhakang – najświętsze miejsce w Bhutanie, gdzie Padmasambhawa zostawił odcisk swego ciała w skale oraz XV-wieczny, słynący z malowideł Tamshing Lhakang a także, jeśli czas pozwoli, Jakar Lhakang, w którym teraz mieści się siedziba lokalnych władz. Nocleg w Bumthangu.
5 dzień 07.10.2024 Bumthang i okolice (Dolina Tang)
Spacer do klasztoru Pedseyling. Ścieżka prowadzi w górę przez piękny sosnowy las i zajmuje ok. 3 godz. w jedną stronę. Lunch w formie pikniku w otoczeniu zabudowań klasztoru lub udamy się do pięknej doliny Tang. Początkowa jazda autostradą krajową prowadzi przez piękne łąki i pastwiska, na których można zobaczyć pasące się owce. Następnie zjedziemy z autostrady i udamy się dalej drogą rolniczą w kierunku doliny Tang. Chociaż droga rolnicza może być czasami wyboista, ale ta rzadko odwiedzana dolina oferuje przyjemność w odkrywaniu niektórych klasztorów i uroczych wiosek na uboczu. Krótka wędrówka poprowadzi nas do rezydencji Ogyencholing, starożytnego domu rodziny szlacheckiej, który obecnie został przekształcony w muzeum. Wizyta w tym muzeum daje wgląd w dawny sposób życia arystokratów.
Popołudniem wycieczka nad jezioro Mebar, słynne płonące jezioro, związane z osobą Pema Lingpy, bhutańskiego świętego i mistyka. Nocleg w Bumthang.
6 dzień 08.10.2024 Bumthang / Trongsy (dolina Phobjikha i Gangtey)
Wyjazd z Bumthangu. Trasa prowadzi piękną, wijącą się w nieskończoność drogą, która swoją kulminację ma na wysokości 3400 m n.p.m., gdzie znajduje się przełęcz Yotong.
Przejazd to Trongsy. Wkraczamy powoli na tereny środkowego Bhutanu, mniej zurbanizowanego i mniej zaludnionego. Zobaczymy to również po jakości dróg, bo tempo jazdy zdecydowanie zwolni. W Trongsa odwiedzimy XVII-wieczny, jeden z największych w Bhutanie zamek oraz muzeum, mieszczącego się w wieży Trongsa (zamknięte w niedzielę). Muzeum w Trongsa jest najnowocześniejszym i jednym z najlepiej wyposażonych w Bhutanie. Daje nieocenioną możliwość poznania historii królestwa oraz jednego z największych bhutańskich skarbów – czarnej korony.
Nocleg w Gangtey.
7 dzień 09.10.2024 dolina Gangtey
Zwiedzanie klasztoru Gangtey, jednego z najpiękniejszych, unikalnego bo reprezentującego tradycję Ningmapa. Spacer (ok. 2 godz.) leśną ścieżką przez dziewiczy las i urokliwie położone wsie. Dolina Phobjikha to miejsce żerowania czarnoszyich żurawi, symbolu tego miejsca. To im poświęcony jest tutejszy coroczny festiwal (listopad) i centrum informacyjne, które odwiedzimy Nocleg w Gangtey.
8 dzień 10.10.2024 dolina Gangtey / Punakha
Przejazd do Punakha, stolicy Bhutanu do 1955 r. oraz zimowej siedziby Je Khenpo – zwierzchnika religijnego Bhutanu (ok. 3,5 godz.. zwiedzanie zamku Punakha – jednej z największych i najpiękniejszych fortec w kraju. Nocleg w Punakha.
9 dzień 11.10.2024 Punakha / Paro
Przejazd do Paro. Trasa wiedzie przez przełęcz Dochula (3100 m n.p.m.). Przy dobrej pogodzie widać panoramę Wschodnich Himalajów, w tym najwyższego szczytu Bhutanu – Gangkar Punsum (7541 m n.p.m.). Na przełęczy spędzimy dłuższą chwilę, nie tylko aby spacerować wśród 108 wybudowanych z rozkazu królowej-matki stup, ale również aby zajrzeć do niewielkiego klasztoru Druk Wangyal Lhakang, wybudowanego na przełęczy ku uczczeniu pamięci IV króla - Jigme Singye Wangchucka.
Wizyta w zamku (dzongu) Rinpung – Twierdzy Klejnotów, skąd roztacza się wspaniały widok na dolinę. Zamek został założony przez szkołę drukpa kagju, współcześnie wykorzystywał go Bernardo Bertolucci jako plan zdjęciowy podczas kręcenia filmu „Mały Budda”. Nocleg w Paro.
10 dzień 12.10.2024 Paro
Wycieczka do Tygrysiego Gniazda, pięknie położonego, najsłynniejszego klasztoru w Bhutanie. W VIII w. klasztor miał odwiedzić sam Padmasambhawa. Dojście do klasztoru zajmuje ok. 3 godz. górskiej wędrówki przez las rododendronów. Po zejściu na dół możliwość relaksacyjnej kąpiel z gorącymi kamieniami, która pozwoli nam zregenerować siły po trekkingu (w zależności od dostępności, dodatkowo płatne). Przejazd do klasztoru Kyichu, składającego się z dwóch bliźniaczych świątyń. Legenda głosi, że wzniósł go sam Songcen Gampo, król z tybetańskiej dynastii jarlungskiej. Wizytę w tej części Bhutanu zakończymy spacerem ulicami Paro, który pozwoli cieszyć się ostatnimi momentami w tym niezwykłym miejscu oraz wspaniałymi okazjami na pamiątkowe zakupy. Nocleg w Paro.
11 dzień 13.10.2024 Paro / Delhi
Transfer na lotnisko. Pożegnanie z przewodnikiem bhutańskim. Przelot do Delhi (godzina 09:40- 11:30). Po przylocie do Delhi zwiedzanie stolicy Indii. Przejazd do hotelu na odpoczynek. Kolacja. Nocleg w Delhi.
UWAGA: istnieje możliwość wydłużenia wyjazdu o część w Indiach.
Dopłata zostanie skalkulowana po ostatecznym zamknięciu zapisów.
12 dzień 14.10.2024 Delhi / Jaipur
GRUPA zostająca w Indiach: jadą do stolicy Radżastanu – Jaipuru (ok. 6 godz.). Jaipur wzniesiony na początku XVIII w. przez maharadżę Jai Singha, ze względu na kolor budowli zwany jest też Różowym Miastem. Kolacja w hotelu. Nocleg w Jaipurze.
13 dzień 15.10.2024 Jaipur
Wjazd na szczyt wzgórza, na którym znajduje się kompleks pałacowo-forteczny – Fort Amber, siedziba maharadży niegdysiejszego stanu Jaipur. W forcie znajdują się liczne dziedzińce, bramy, pawilony i zdobione komnaty, w tym słynna sheesh mahal – komnata lustrzana. Oglądanie najciekawszych zabytków miasta: pięknej fasady pięciokondygnacyjnego Pałacu Wiatrów (Hawa Mahal) wzniesionego, by umożliwić damom dworskim obserwację życia zwykłych mieszkańców. Jeśli będzie taka możliwość sami wejdziemy na fasadę i spojrzymy na miasto z perspektywy zakrytych zasłonami kobiet. Wizyta w Pałacu Miejskim – rezydencji władców Jaipuru oraz w pałacowym muzeum. Wizyta w pracowni kamieni szlachetnych i wyrobów ze złota. Kolacja w hotelu. Nocleg w Jaipurze.
14 dzień 16.10.2024 Jaipur / Fatehpur Sikri / Agra
Przejazd do Agry w stanie Uttar Pradesh – dawnej stolicy imperium mogolskiego (ok. 6 godz.). W drodze postój w Abhaneri, gdzie znajduje się studnia z X w. a także ruiny świątyni Harshat Mata. Zwiedzanie Fatehpur Sikri , miasta-widma, które za panowania cesarza Akbara w XVI w. pełniło funkcję stolicy. Przyczyna opustoszenia miasta nie jest znana do dzisiaj. Na miejscu zobaczymy Buland Darwazę, triumfalną bramę, zbudowaną dla uczczenia podboju Gudżaratu przez Akbara, Diwan-khana-e-khaas, prywatne apartamenty cesarza i jego żon, Diwan-e-Am – pawilony audiencyjne i meczet piątkowy – Jama Masjid. Przyjazd do Agry. Kolacja w hotelu. Nocleg w Agrze.
15 dzień 17.10.2024 Agra / Taj Mahal
Zwiedzanie Taj Mahal – symbolu Indii i jednego z cudów świata, nazywanego świątynią miłości. Na teren pałacu wejdziemy przez Wielką Bramę, która prowadzić będzie przez mauzoleum ogrodowe do podnóża samego pałacu i towarzyszących mu po obu stronach meczetu i mehmanchana – domu dla gości. W środku podziwiać można doskonałe inkrustacje i marmurowe zdobienia, które rozsławiły to miejsce na cały świat. Wizyta w centrum wytwarzania pietra dura, słynnej mozaiki, która zdobi Taj Mahal. Zwiedzanie Fortu w Agrze , masywnej twierdzy wykonanej z czerwonego piaskowca, której budowę rozpoczął Akbar, największy cesarz mogolski. Kolacja w hotelu. Nocleg w Agrze.
16 dzień 18.10.2024 Delhi
Przejazd do Delhi. Przejazd do hotelu. Kolacja. Nocleg w Delhi.
17 dzień 19.10.2024 wylot z Delhi / powrót do Warszawy
Przejazd na lotnisko. Przelot do Warszawy.
Wyjazd organizowany jest przy współpracy biura podróży B.P. Ct Poland, grupa na wyłączność dla firmy IDF.
Program jest ramowy (orientacyjny) i niektóre jego elementy mogą ulec zmianie.
Kategoryzacja wszelkich usług jest zgodna ze standardami lokalnymi.
Liczba miejsc ograniczona!
Termin: 03-14.10.2024 (podstawowa wersja) lub 03-19.10.2024 z Indiami
Liczba miejsc do wykorzystania: brak miejsc
Grupa minimum 12 osób, maksymalnie 14
Cena: 8 990 PLN/os. + 4 150 USD*/os. (wersja podstawowa)
+ wydłużenia wyjazdu o część w Indiach dopłata około ....USD/os.*
Harmonogram wpłat:
I rata: 4 990 PLN/os. - przy zgłoszeniu
II rata: 4 150USD /os.- do 10.05.2024
III rata: 4 000 PLN/os. + inne dobrane opcje - do 10.08.2024
Cena obejmuje:
- Przelot na trasie Warszawa - Delhi (lub Kalkuta) - Warszawa z przesiadkami w portach lotniczych w klasie ekonomicznej.
- Przeloty z Indii do i z Bhutanu w klasie ekonomicznej.
- Przelot w Bhutanie na trasie Bumthang-Paro w klasie ekonomicznej.
- Przejazdy wg programu mikrobusami.
- Zakwaterowanie w Bhutanie w hotelach klasy turystycznej w pokojach 2-os. z łazienką (2 osoby w pokoju). W Indiach zakwaterowanie w hotelu 4* w pokojach 2 os. z łazienką. Dopłata do pokoju jednoosobowego 550USD podczas podstawowego programu.
- Opłatę New Sustainable Development Fee w Bhutanie (100 USD/os./noc)
- Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
- Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnego przewodnika w czasie zwiedzania Bhutanu.
- Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
10.Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
11.Wizę indyjską i bhutańską dla posiadaczy paszportu RP.
12.Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
13.Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
14.Podatek VAT.
Cena nie obejmuje:
- Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
- Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (65 USD płatne w Indiach).
- Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
- Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
- Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.
Wymagania dot. paszportu:
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 3 wolne strony.
UWAGI:
- Oferta została skalkulowana dla grupy min. 12 osób zakwaterowanych w pokojach dwuosobowych. W przypadku mniejszej liczby uczestników cena ulegnie zmianie.
- Kolejność realizacji programu może ulec zmianie. Ze względu na uwarunkowania pogodowe w Bhutanie, możliwe zmiany w realizacji programu, szczególnie w miejscach gdzie oferujemy trekking.
- Cena imprezy może ulec zmianie w przypadku zmian cen w Azji, zmiany kursu walut, wzrostu cen biletów lotniczych, zmian w programie.
- Doba hotelowa zaczyna się o godz. 14 i trwa do godz. 12 dnia następnego. Wcześniejsze zakwaterowanie w dniu przybycia do hotelu jest możliwe jedynie w przypadku dostępności pokoi hotelowych i zgody hotelu. Brak możliwości zakwaterowania przed rozpoczęciem się doby hotelowej nie stanowi wady usługi.
- Podana standaryzacja hoteli jest kategoryzacją lokalną.
- W wyjątkowych sytuacjach biuro zastrzega sobie prawo do zmiany podanych hoteli na inne o takim samym lub wyższym standardzie.
- Cena imprezy obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia w SIGNAL IDUNA Polska TU S.A za granicą (KL) i pomocy w podróży (assistance) do 100 000 EUR, następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) do 15 000 PLN oraz kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Za dodatkową opłatą można rozszerzyć wartość ubezpieczenia (więcej informacji udzieli pracownik biura).
- Klient ma prawo do ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej i wczesnego powrotu.